Јелена Стокућа, гост на одсеку Костим

Jelena Stokuca

У среду 29.12.2021. у 12 часова гост на одсеку Костим (Слободанке Данке Савић 21, трећи спрат, модул Сценски костим, простор бр.39) биће мр Јелена Стокућа, еминентни костимограф и професор. Дипломирала је на одсеку Костим, атеље Сценски костим на Факултету примењених уметности у Београду. Магистрирала на одсеку Костимографије на Универзитету у Бостону у Сједињеним Америчким државама (Boston University, School for the Arts, MA, USA) и као најбољи студент добитник награде Career Entry Award “Esther B. and Albert S. Khan”.
Теме о којима ће говорити: Презентација рада / Костимографски рад у Србији, на простору бивше Југославије и у Америци / Последипломске студије у Америци / Разговор

Биографија

Јелена Стокућа,  дипломирала 1997. године на Одсеку костим, Сценски костим, Факултета примењених уметности и дизајна, у Београду. Магистрирала на одсеку костимографије, Универзитета у Бостону, Сједињене америчке државе 2001.године.

Од 1998. године костимограф у позоришту и на филму у домаћим и иностраним остварењима.

Значајни позоришни пројекти у Србији: Леонс и Лена, ЈДП & Будва град театар; Раванград, СНП, Нови Сад; Дервиш и смрт, Вуци и овце, Народно позориште, Београд; Тартиф, Ујка Вања, ЈДП, Београд; Зимске баште, Битеф театар, Београд; ЂаволијадаПерикле,  Шабачко позориште, Шабац; Пут око света за 80 дана, Крушевачко позориште; Крчмарица Мирандолина, Петар Пан, 39 степеника Позориште ” Бошко Буха”, Београд; Провиденца,  Центар за културу Тиват; Камени цвет, Бура, Мало позориште ” Душко Радовић”, Београд; Харолд и Мод, Палилулски роман, Демократија, БДП, Београд; Позив на погубљење,  БДП, Београд & Волков Театар, Јарослављ; Велики Гетсби, Опера & Театар Мадленианум, Земун; Женидба, Копродукција ЦНП-а & Краљевског позоришта Зетски дом, Цетиње;  Зелена чоја Монтенегра, БДП& Градско позориште у Подгорици &Будва град театар Flashdance, Позориште на Теразијама…У САД- у, Gianni Schicchi, Postcard from Morocco, Huntington Theatre and BU Opera; MA; Six Characters in Search of an Author, Cauccasian Chalk Circle, Huntington Theatre, MA. У Француској, Just to Wind You, Carre Blanc cie, Nerac&Cahor.

Аутор костимографије за игране филмове The Last Will and Testament of Marlboro Patch, САД;  Игра у тами, Зона Замфирова 2, ТВ серије кратке форме: Мала историја Србије, Пансион Европа.

Своје радове, скице и костиме излаже на колективним изложбама: Мајски салон УЛУПУДС-а (НБС, Галерија РТС-а, Кућа Ђуре Јакшића, МПУ); PQ Праг, Чешка; Бијенале сценског дизајна ЈУСТАТ, Музеј примењене уметности, Београд; Црна кутија, галерија Сингидунум, Београд; Ретроспективна изложба сценографије и костимографије, 60 година УЛУПУДС-а (Кућа краља Петра, БДП, Београд, Народни музај Зрењанин); Curtain up– – 10 година сценографије и костимографије, Конак кнегиње Љубице, Београд

Самосталне изложбе: Страдиоти- цртежи и реконструкције костима, Центар за културу Тиват & Музеј и галерија Летњиковца Бућа, Тиват, Црна гора; Кроки, ФЛУ; Изложба костимографских скица, СНП Нови Сад

За свој рад добила годишње позоришне награде 2018. Марија Кулунџић, 2017. Татјана Лукјанова, 2012. Борис Ковач; 2018. Велику награду Србије за примењену уметност и дизајн, 2018. ФИПРЕСЦИ Србија– годишњу филмску награду, Награда за најбољи костим Јоаким Вујић ( 2016, 2012, 2011), 2011. Награду за најбољи костим на Данима комедије у Јагодини, Годишња награда УЛУПУДС-а (2018, 2015, 2011), 2006. Признање VI  Бијенала сценског дизајна  за костимографију, 2006. Награда за костимографију, Дечје позориште Звездариште, Београд 2000. Награда III бијенала сценског дизајна у категорији Дизајн спектакла за костимографију, 2001. Career Entry Award Esther B. and Albert S. Kahn, у Бостону,САД.

Члан УЛУПУДС-а и међународне асоцијације сценографа и костимографа ОИСТАТ.

Од 2007. професор у школи ТЕХНОАРТ БЕОГРАД. Живи и ради у Београду.

Jelena Stokuca

ПРИЛОЗИ