CEEPUS

MicrosoftTeams image 20

CEEPUS je srednjoevropski program za razmenu studenata i nastavnog osoblja unutar mreža, tj. partnerstava koje formiraju visokoškolske institucije iz zemalja učesnica programa iz srednje i jugoistočne Evrope među koje se ubrajaju Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Srbija, Slovačka i Slovenija.

CEEPUS predviđa dve osnovne vrste mobilnosti za studente i akademsko osoblje sa državnih visokoškolskih ustanova iz Republike Srbije:

  • mrežna mobilnost (network mobility) – odvija se u okviru odobrenih CEEPUS mreža, kao i u okviru CEEPUS umbrellamreža (mreže koje ispunjavaju standarde kvaliteta, ali nisu među odobrenim mrežama za određenu akademsku godinu). CEEPUS podržava mobilnost studenata različitih nivoa studija, kao i mobilnost nastavnog osoblja;
  • mobilnost izvan CEEPUS mreža (tzv. freemover mobility) – odnosi se na svaku mobilnost između dve visokoškolske institucije koje su prihvatljive za učešće u CEEPUS-u, pri čemu jedna ili obe ustanove nisu uključene u neku od CEEPUS mreža.

CEEPUS mreže

Razmena studenata i nastavnog osoblja u programu dešava se prvenstveno unutar institucionalnih mreža. Mreže su grupisane prema širim tematskim oblastima i usmerene su ka istraživanju određenog područja od zajedničkog značaja za sve učesnice. Mrežu čine najmanje tri visokoškolske institucije iz barem dve države članice CEEPUS-a, pri čemu jedna ustanova obavlja ulogu koordinatora mreže.

Spisak postojećih mreža po akademskim godinama može se pronaći na CEEPUS III sajtu.
Kandidati samostalno istražuju mogućnosti za razmenu pretraživanjem CEEPUS mreža na centralnom sajtu programa www.ceepus.info  i zavisno od toga gde žele da borave na razmeni zaključuju da li se prijavljuju unutar mreža ili kao tzv. freemoveri.

U okviru zaglavlja Find potrebno je izabrati akademsku godinu i studijsku oblast, a potom će se prikazati spisak mreža sa državama koje su u nju uključene. Ulaskom u svaku mrežu dobija se uvid u sve njene članice koje međusobno sarađuju (npr. fakulteti, departmani, smerovi, sa kontakt podacima CEEPUS lokalnih osoba).

Mreže u kojima učestvuje Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu:

Apliciranje

S obzirom na akademsku svrhu svog boravka, studenti apliciraju u okviru neke od sledećih kategorija:

  • student (student) – namenjena je studentima koji žele da budu uključeni u semestralnu mobilnost, čije je minimalno trajanje tri meseca, a maksimalno dva semestra,
  • kratkoročni student (short-term student) – predviđena je za studente koji žele da sprovedu istraživanja za završni rad/disertaciju u trajanju od 7 dana do tri meseca,
  • kraće ekskurzije (short-term excursion) – za učesnike kratke grupne mobilnosti (poput CEEPUS letnje škole ili zimske škole, ili organizovanih radionica, koja se uvek realizuje u okviru neke od postojećih CEEPUS mreža).

Nastavno osoblje se uvek prijavljuje u okviru kategorije Teacher – boravak u cilju sprovođenja predavačkih ili mentorskih aktivnosti na ustanovi domaćinu, kao i radi razvijanja saradnje među visokoškolskim institucijama; ona traje najmanje pet, a u slučaju kratke grupne mobilnosti u okviru CEEPUS zimskih ili letnjih škola – tri dana.

Za ovu vrstu mobilnosti aplicira nastavno osoblje u svrhu održavanja nastave / mentorskog rada na ustanovi-domaćinu. U skladu s Radnim programom CEEPUS III, uslov za odobravanje ove vrste mobilnosti je održavanje šest sati nastavnog / mentorskog rada na nedeljnom nivou. Minimalno trajanje ove vrste mobilnosti jeste pet dana, odnosno tri dana u slučaju kratke grupne mobilnosti.

Sve prijave se vrše isključivo na centralnoj CEEPUS platformi na adresi www.ceepus.info , gde se treba registrovati, ispuniti i kompletirati elektronsku prijavu. U slučaju mrežne mobilnosti, ne prilažu se nikakva dodatna dokumenta, dok se za freemover mobilnosti elektronskoj prijavi pridodaju i dokumenta opisana u odeljku o formalnim uslovima.

Svaku prijavu u okviru mreža prvo nominuje lokalna kontakt osoba na matičnoj instituciji, nakon čega nacionalna CEEPUS kancelarija vrši formalnu proveru prijave i nominuje je, tj. prosleđuje je instituciji domaćinu. Nakon odobravanja od strane lokalne kontakt osobe na instituciji domaćinu, prijava dolazi u nacionalnu CEEPUS kancelariju države domaćina, koja nakon finalne provere prijave i dostupnih kvota stipendijskih meseci za određenu mrežu vrši konačnu dodelu stipendije i obaveštava stipendistu o ishodu.

Formalni uslovi za učešće u mrežnoj mobilnosti su:

  • aplikant je student ili zaposleni na instituciji koja je deo mreže u okviru koje bi se realizovala mobilnost;
  • student mora da ima završena najmanje dva semestra studija;
  • nastavno osoblje ima obavezu predavačkog ili mentorskog rada u zemlji-domaćinu od najmanje šest nastavnih sati za svakih pet radnih dana;
  • državljanstvo jedne od zemalja članica CEEPUS-a ili status redovnog studenta u jednoj od zemalja članica CEEPUS-a.

Ako student nije državljanin jedne od zemalja-članica programa, a redovni je student u državi-članici CEEPUS-a, treba da priloži potvrdu o akademskom statusu (Equal Status Document).
I za zaposlene na CEEPUS partnerskoj instituciji koji nemaju državljanstvo države-članice CEEPUS-a postoje dodatni kriterijumi za prijavu (za više informacija, videti pitanje br. 5, odeljak Applying for a CEEPUS grant).

Formalni uslovi za freemover mobilnosti su:

  • student mora da ima završena najmanje dva semestra studija;
  • student mora da pribavi prihvatno pismo od institucije prijema (Freemover Letter of Acceptance) i dva pisma preporuke od matične ustanove (Freemover Letter of Recommendation);
  • nastavno osoblje mora da pribavi prihvatno pismo institucije prijema (Freemover Letter Teacher Documentation);
  • nastavno osoblje ima obavezu predavačkog ili mentorskog rada u zemlji-domaćinu od najmanje šest nastavnih sati za svakih pet radnih dana;
  • prethodno navedeni uslov državljanstva.

 

Dolazne mobilnosti se ostvaruju u skladu sa kalendarom mobilnosti Univerziteta umetnosti za 2023. godinu:

Stipendije

Svaka zemlja članica programa dodeljuje stipendije za dolazne mobilnosti u svoju zemlju. Obuhvat stipendije varira od zemlje do zemlje, u skladu sa ekonomskim i drugim mogućnostima svake države. Osim novčanog iznosa, koji je obavezni deo, stipendija u nekim zemljama obuhvata smeštaj i ishranu u studentskom domu. Više informacija o obuhvatu CEEPUS stipendije u svakoj zemlji dostupno je na naslovnoj stranici sajta www.ceepus.info, klikom na zastavicu zemlje u kojoj bi se mobilnost realizovala.

Mesečni iznos stipendije za studente, diplomce i studente doktorskih studija koji dolaze u Republiku Srbiju iznosi 18.000 dinara, a za studente doktorskih studija zaposlene na univerzitetu i profesore koji borave na mobilnost u Srbiji – 35.000 dinara. Pored stipendije, postoji i mogućnost obezbeđivanja smeštaja u studentskom domu u okviru raspoloživih smeštajnih kapaciteta, ishrane u studentskoj menzi po povoljnim cenama i korišćenja hitne medicinske pomoći.

Više informacija

Za više pojedinosti o samom CEEPUS programu, načinu i toku prijave kao i o ostalim bitnim informacijama možete se obratiti Kancelariji za međunarodnu saradnju.

Takođe Vam na raspolaganju stoje i informacije u Erazmus brošuri (stranice 17-21), na CEEPUS odeljku sajta Fondacije Tempus, koja vrši ulogu nacionalne CEEPUS kancelarije u Srbiji, ili možete konsultovati glavni portal programa www.ceepus.info, naročito odeljak često postavljanih pitanja (FAQ).

back to top