Vodič za studente DAS

vodic za brucose scaled

Vodič kroz prijavu, izradu i odbranu doktorskog umetničkog projekta

Doktorske umetničke studije završavaju se polaganjem svih ispita, izradom i javnom odbranom doktorskog umetničkog projekta.
Odbranom doktorskog umetničkog projekta student stiče 180 bodova ESPB i akademsko zvanje doktor umetnosti – primenjene umetnosti i dizajn.
Doktorski umetnički projekat predstavlja rezultat samostalnog i originalnog umetničkog rada studenta kojim se daju novi umetnički rezultati i doprinos znanju i razumevanju u okviru polja umetničkog istraživanja. Na studijskom programu Primenjena umetnost i dizajn doktorski umetnički projekat je umetnički rad iz oblasti primenjenih umetnosti i dizajna.
Doktorski umetnički projekat se sastoji iz umetničkog projekta i pisanog dela. Umetnički projekat (praktični deo doktorskog umetničkog projekta) predstavlja javno prikazan umetničko-istraživački rad (izložba; javno izvođenje u različitoj umetničkoj formi – vizuelnoj, audio-vizuelnoj, novomedijskoj; publikacija; scensko izvođenje dela odnosno perfomansa i drugi oblici prezentacije).
Pisani deo doktorskog umetničkog projekta predstavlja rezultat istraživanja kojim se daje temeljno obrazloženje i tumačenje doktorskog umetničkog projekta u istorijskom, teorijskom, praktičnom i kritičkom smislu, kojim se doprinosi razvoju umetnosti.

Prijava teme

Prijava teme (zahtev za procenu/odobrenje teme – Prilog 2) sadrži:

• biografiju i spisak prezentovanih i realizovanih umetničkih radova
• radni naslov teme doktorskog umetničkog projekta
• predmet i cilj rada
• osnovne hipoteze od kojih se polazi
• metode koje će se u istraživanju primenjivati
• plan doktorskog umetničkog projekta sa obrazloženjem i spiskom (polazne) literature
• predlog mentora
• izjavu da priloženu temu nije prijavio na drugoj visokoškolskoj ustanovi.

Uz prijavu teme doktorskog umetničkog projekta, doktorand u elektronskoj formi prilaže radove nastale u toku doktorskih studija iz umetničke oblasti iz koje je predložena tema doktorskog umetničkog projekta ili predmet istraživanja.

Predlog – obrazloženje teme doktorskog umetničkog projekta
Predlog – obrazloženje teme je obima između 300 i 600 reči (odnosno minimalno 1, a maksimalno 2 A4 strane pisane proredom 1.5, veličina slova 12 pt, tip pisma (font) – po izboru – grotesk ili antikva).

Procedura prijave teme

Student stiče pravo da prijavi temu doktorskog umetničkog projekta upisom u 4. semestar studija. Prijava teme podnosi se Veću doktorskih studija Fakulteta primenjenih umetnosti U Beogradu.
Veće doktorskih studija određuje članove Komisije za procenu teme doktorskog umetničkog projekta. Komisija za procenu teme doktorskog umetničkog projekta ima neparan broj članova i sastoji se od tri ili pet članova – nastavnika univerziteta u zvanju doktora umetnosti ili u zvanju redovnog profesora, profesora emeritusa iz odgovarajuće ili srodne umetničke oblasti, od kojih najmanje jedan nije u radnom odnosu na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.

Izveštaj komisije mora da sadrži:

• analizu predloga umetničkog projekta i očekivanih rezultata rada i istraživanja
• u kojoj meri obrazloženje predmeta, metoda i cilja uverljivo upućuje da je predložena tema od značaja za razvoj istraživanja
• da li obrazloženje teme za izradu doktorskog umetničkog projekta omogućava zaključak da je u pitanju originalna ideja ili originalna analiza problema
• usklađenost predmeta istraživanja, osnovnih pojmova, predložene hipoteze, izvora podataka i metoda analize sa kriterijumima u oblasti umetnosti
• procenu polazne literature; pregled umetničko-istraživačkog rada kandidata
• zaključak komisije
• predlog mentora odnosno komentora sa njihovim referencama kojima se dokazuje ispunjenost uslova za mentorstvo odnosno komentorstvo.

Komisija podnosi Izveštaj Veću doktorskih studija Fakulteta primenjenih umetnosti u roku od 60 dana od dana prijema odluke o imenovanju. Ako Veće doktorskih studija donese pozitivnu odluku o ispunjenosti uslova za sticanje doktorata i umetničke zasnovanosti predložene teme, dostavlja je zajedno sa eksplikacijom kandidata i Izveštajem Komisije Nastavno-umetničko-naučnom Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.
Ako Nastavno-umetničko-naučno veće Fakulteta prihvati izveštaj Komisije za procenu teme, dostavlja Senatu Univerziteta umetnosti na saglasnost odluku o prihvatanju pozitivnog izveštaja Komisije za procenu teme doktorskog umetničkog projekta, izveštaj Komisije za procenu teme i eksplikaciju kandidata.
Senat donosi odluku kojom odobrava rad na izradi doktorskog umetničkog projekta i dodeljuje studentu mentora.

Mentor

Mentor doktorskog umetničkog projekta može biti nastavnik sa zvanjem doktora umetnosti ili nastavnikumetnosti sa zvanjem redovnog profesora.
Mentor se određuje sa Liste mentora iz reda nastavnika Fakulteta. Kada je Tema multidisciplinarnog ili interdisciplinarnog karaktera, mentor se određuje iz umetničkih oblasti koje Tema obuhvata.
Mentor rukovodi izradom doktorata održavajući konsultacije i dužan je da efektivno i blagovremeno pomaže i pruži svu stručnu pomoć doktorandu pri izradi doktorskog umetničkog projekta.
Ako priroda istraživanja to zahteva, studentu se može imenovati i komentor iz reda nastavnika univerziteta iz umetničke ili naučne oblasti koja je u korelaciji sa temom doktorskog umetničkog projekta. Izuzetno, komentor na izradi doktorskog umetničkog projekta može biti umetnik sa priznatim umetničkim ostvarenjima koja su u korelaciji sa temom doktorskog umetničkog projekta.
Napomena: Student snosi troškove puta i boravka u Beogradu za komentora koji je priznati umetnik, a nije iz Beograda, ili ako je sa univerziteta izvan Beograda.

Izrada doktorskog umetničkog projekta

Student kome je odobrena tema doktorskog umetničkog projekta i određen mentor započinje svoje istraživanje i izradu rada, u saradnji sa mentorom.
Student je dužan da dostavi radnu verziju doktorskog umetničkog projekta na mišljenje mentoru i komentoru, koja se sastoji od prezentacije praktičnog dela umetničkog projekta i pisanog dela rada doktorskog umetničkog projekta.
Pisani deo rada doktorskog umetničkog projekta predstavlja rezultat teorijskog, praktičnog i umetničkog istraživačkog rada u kojem se daje temeljno tumačenje i eksplikacija doktorskog umetničkog projekta u teorijskom, kritičkom i poetičkom smislu i obima je minimalno 12.000 reči, odnosno 40 A4 strana pisanih proredom 1.5, veličina slova 12 pt, tip pisma (font) – po izboru – grotesk ili antikva, ne računajući strane sa ilustracijama, prilozima i ostalim vizuelnim i netekstualnim segmentima.

Forma pisanog dela doktorskog umetničkog projekta obavezno sadrži:

• naslovnu stranu
• sadržaj
• apstrakt na srpskom i engleskom jeziku
• glavna poglavlja – uvod, poetički i teoretski okvir, metodološka razmatranja, analizu praktičnog rada, zaključna razmatranja
• spisak literature (bibliografija i vebografija)
• priloge (slikovne priloge u štampanom radu i/ili priloge na CD-u)
• kratke biografske podatke o autoru

Veličina pisma naslova glavnih odlomaka pisanog dela rada (Apstrakt, Sadržaj, Lista ilustracija, Lista tabela, Lista skraćenica, Naslovi poglavlja, Bibliografija, Prilog, Biografija, i sl.) je 14 tipografskih tačaka.
Veličina pisma naslova potpoglavlja je 13 tipografskih tačaka.
Veličina pisma apstrakata na srpskom i engleskom jeziku, glavnog dela teksta, bibliografskih jedinica, tabela, grafikona, ilustracija i sl. je 12 tipografskih tačaka, sa proredom podešenim na 1.5.
Veličina pisma fusnota je 10 tipografskih tačaka.
Stranice morajuda budu označene brojevima (paginacija).
Stranice uvodnog dela rada, posle naslovne stranice, označavaju se rimskim brojevima (počevši od p, š…), a stranice glavnog dela rada, počevši od prve stranice Uvoda i zaključno sa poslednjom stranicom Literature se označavaju arapskim brojevima (1, 2, 3…)

Navođenje napomena i literature:
Napomene i literatura se navode prema jednom od odabranih stilova citiranja:
• Čikago (Chicago Manual of Style) https://www.chicagomanualofstyle.org/home.html
• Harvard (Harvard Referencing System) https://www.citethisforme.com/citation-generator/harvard
• MLA (MLA – Modern Language Association) https://www.mla.org/
• APA (APA – American Psychological Association) https://www.apastyle.org/

Naslovna strana doktorskog umetničkog projekta sadrži:
• naziv visokoškolske ustanove:
UNIVERZITET UMETNOSTI U BEOGRADU
FAKULTET PRIMENJENIH UMETNOSTI U BEOGRADU
• logo visokoškolske ustanove
• naslov doktorskog umetničkog projekta
• ime i prezime doktoranda
• ime, prezime i akademsko zvanje mentora
• mesto i datum (mesec).

Oblikovanje naslovne stranice na srpskom i na engleskom jeziku pogledati strane u PDF prilogu.

Odbrana doktorskog umetničkog projekta

Doktorski umetnički projekat brani student koji je prethodno ispunio sve predispitne obaveze i položio sve ispite predviđene studijskim programom doktorskih studija.

Formiranje komisije za ocenu i odbranu i predaja rada

Proceduru odbrane pokreće mentor.
Kada je doktorand završio rad na doktorskom projektu, mentor daje saglasnost, tj. pismeno obaveštava Veće doktorskih studija Fakulteta da je student spreman za odbranu i predlaže da se imenuje Komisija za ocenu i odbranu doktorskog umetničkog projekta, na propisanom obrascu (Prilog 3). Na osnovu obaveštenja mentora Veće doktorskih studija Fakulteta formira komisiju za ocenu i odbranu doktorskog umetničkog projekta.
Komisija se sastoji od 5 članova, od kojih najmanje jedan nije u radnom odnosu na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Mentor je član ove komisije. Komisija bira predsednika iz svojih redova.
Istovremeno, doktorand Studentskoj službi Fakulteta predaje jedan štampani neukoričeni primerak, zajedno sa identičnom elektronskom verzijom za svakog člana Komisije.
Nakon ovoga, doktorand je u obavezi da, u dogovoru sa mentorom, održi javnu prezentaciju doktorskog umetničkog projekta sa kojom moraju biti upoznati svi članovi Komisije za ocenu i odbranu doktorskog umetničkog projekta.
Doktorand ili mentor su dužni da članovima Komisije i Studentskoj službi za doktorske studijeupute obaveštenje o prezentaciji.
Doktorand mora da obezbedi verziju doktorskog umetničkog projekta spremnu za arhiviranje.

Izveštaj komisije za ocenu i odbranu doktorskog umetničkog projekta

U roku od 60 dana od dana prijema odluke o imenovanju, ne računajući vreme letnjeg odmora nastavnika, članovi Komisije za ocenu i odbranu treba da pročitaju rad i dostave Veću doktorskih studija mišljenje o urađenom doktorskom umetničkom projektu.
Izveštaj Komisije za ocenu i odbranu doktorskog umetničkog projekta sadrži:

• naziv Teme
• podatke o Komisiji
• ime, srednje slovo, prezime i biografiju doktoranda
• podatke o prethodnom školovanju doktoranda
• spisak umetničkih radova doktoranda
• opis i detaljnu analizu doktorskog umetničkog projekta
• značaj i doprinos doktorskog umetničkog projekta u određenom polju umetnosti
• ocenu da je doktorski umetnički projekat rezultat originalnog umetničkog rada doktoranda u odgovarajućem polju umetnosti
• ocenu ostvarenih umetničkih rezultata doktorskog umetničkog projekta
• ocenu o ispunjenosti obima i kvaliteta doktorskog umetničkog projekta u odnosu na prijavljenu temu
• kritički osvrt
• zaključak komisije (navesti da li je doktorski umetnički projekat urađen prema odobrenoj prijavi, da li je originalio i samostalno umetničko delo i da li su se stekli uslovi za javnu odbranu)
• datum i potpis članova Komisije.

Stranice Izveštaja Komisije za ocenu i odbranu doktorskog umetničkog projekta moraju da budu numerisane.

Uvid javnosti i odluka o prihvatanju rada

Doktorski umetnički projekat, zajedno sa izveštajem komisije, Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu stavlja na Uvid javnosti 30 dana.
Po isteku Uvida javnosti, Veće doktorskih studija razmatra Izveštaj (sa eventualnim prigovorima) i donosi odluku da se doktorski umetnički projekat prihvati, odbije ili vrati na dopunu, odnosno izmenu. Predlog odluke Veća doktorskih studija zajedno sa izveštajem komisije dostavlja se Nastavno-umentičko-naučnom veću Fakulteta, koje zatim dostavlja odluku o prihvatanju doktorskog umetničkog projekta zajedno sa izveštajem komisije Senatu Univerziteta umetnosti u Beogradu. Senat može doneti odluku o prihvatanju doktorskog umetničkog projekta ili neprihvatanju (u tom slučaju se procedura odbrane prekida).

Odbrana rada

Odbrana doktorskog umetničkog projekta je javna. Po dobijenoj saglasnosti Senata Univerziteta umetnosti u Beogradu, a u roku od tri meseca od dana dobijanja te odluke, određuje se datum i vreme odbrane doktorskog umetničkog projekta.
Doktorand je dužan da Studentskoj službi Fakulteta preda 7 štampanih ukoričenih primeraka pisanog dela doktorskog projekta.
0 danu i času odbrane doktorskog umetničkog projekta obaveštava se javnost preko internet stranice Fakulteta, najmanje pet dana pre odbrane.
Doktorski umetnički projekat se brani pred komisijom koja je podnela Izveštaj. Odbranom rukovodi Predsednik komisije, koji najpre saopštava biografske podatke o kandidatu, a potom jedan član komisije čita referat. Zatim doktorand u sažetom obliku izlaže rezultate do kojih je došao u istraživanju. Članovi komisije postavljaju pitanja doktorandu, po redu kako se dogovore, na koja doktorand može odgovoriti odmah ili po postavljanju svih pitanja.
Komisija utvrđuje ocenu većinom glasova. Doktorand je odbranio rad ako većina članova komisije da pozitivnu ocenu.
0 toku odbrane sastavlja se zapisnik koji potpisuju svi članovi komisije.
Doktorand koji je odbranio doktorski umetnički projekat stiče akademski naziv: doktor umetnosti.
Ako komisija donese odluku da doktorski umetnički projekat nije odbranjen, doktorand ne može ponovo raditi rad sa istom temom.
Ako komisija u toku odbrane zaključi da je potrebno proveriti samostalnost rada na projektu ili da doktorand nije adekvatno argumentovao rezultate svog doktorskog umetničkog projekta, može odložiti odbranu do tri meseca. Ukoliko doktorand bez opravdanja ne pristupi ponovo zakazanoj odbrani, komisija donosi odluku da projekat nije odbranjen.

Promocija doktora umetnosti

Doktorand koji je odbranio doktorski umetnički projekat stiče pravo da bude promovisan u akademsko zvanje doktora umetnosti. Promociju doktora umetnosti vrši Rektor.
Na promociji se saopštava biografija kandidata i njegova umetnička delatnost, sastav komisije pred kojom je odbranio rad, saopštava se naziv i izlaže sadržina rada, rezultati do kojih je doktorand došao i zaključci komisije.
Završni čin ovog svečanog proglašenja je uručenje diplome doktora umetnosti.

Napomena

• Studenti doktorskih umetničkih studija na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu brane svoj doktorski umetnički projekat do kraja 6. semestra studija.
• Student koji nije odbranio rad u navedenom roku, može da realizuje i odbrani svoj rad u naredne 3 godine, uz uslov da svake godine u oktobru ponovo upisuje preostale studijske obaveze, srazmerno broju prenetih bodova ESPB.
• Na osnovu Zakona o visokom obrazovanju Republike Srbije neupisivanjem školske godine prestaje status studenta.
• Student koji u roku od 6 godina od datuma upisa doktorskih umetničkih studija ne odbrani doktorski umetnički projekat gubi pravo daljeg studiranja.
• Diplomu doktora umetnosti – primenjene umetnosti i dizajn Fakultet oglašava ništavnom, ako se utvrdi da doktorski umetnički projekat nije rezulatat originalnog umetničkog rada doktoranda.

PRILOZI

Vodič kroz prijavu, izradu i odbranu doktorskog umetničkog projekta

pdf
back to top