Master akademske studije

IMG 4992 scaled

Vizuelne komunikacije

  • Opis studijskog programa

    Uslovi za upis na master akademske studije na studijskom programu Vizuelne komunikacije definisane su Pravilnikom o upisu na master akademske studije Univerziteta umetnosti u Beogradu Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu i važeće su za ceo Fakultet, sa specifičnostima u okviru polaganja Prijemnog ispita. Svi kadnidati koji polože Prijemni ispit rangiraju se i upisuju do broja popunjenih kvota koje su definisane za svaki modul.

    Studijski program Vizuelne komunikacije na drugom stepenu obezbeđuje proširivanje znanja i veština stečenih na osnovnim studijama u čijem fokusu je osposobljavanje studenta za samostalno, savesno i odgovorno pristupanje poslu, sa visokim moralnim i estetskim načelima. Prožimanje programa na modulima ovog studijskog programa pruža studentu mogućnost da kreira svoj profil prema specifičnostima svojih interesovanja usavršavajući se za oblasti prepoznate kao tražene na tržištu rada za poslove u kojima je ključna primena kreativnog i kritičkog mišljenja, sa osnovom izgrađenom na likovnim principima i grafičkim pravilima. Student je razvio svesnost o važnosti kreativnih postupaka i njihovih uticaja na društvo u celini.

    Program je osmišljen tako da studentu pruži priliku da na studijama prođe kroz sve konkretne procese u okruženju realnog poslovanja. Nekada se to dešava simulacijom takvog okruženja, a najčešće realnim uključivanjem studenata u određene projekte sa institucijama ili firmama sa kojima Fakultet ima potpisane protokole o saradnji. Ciljevi studijskog programa Vizuelne komunikacije unapred su formulisani i jasni, kao i koraci u procesu njihove realizacije.

    Ovaj studijski program, kao i na prvom stepenu studija, obuhvata oblasti grafičkog dizajna, dizajna plakata, dizajna ambalaže, dizajna brenda, animacije, ilustracije, veb dizajna, dizajna publikacija, dizajna tipografskog pisma, fotografije i primenjene grafike koji obezbeđuju sticanje kompetencija koje su društveno korisne i opravdane za ovu oblast, za tržište rada i privredni razvoj zemlje, definisan kvalifikacijskim okvirom, ali na jednom višem i dubljem nivou, koje daje mogućnost rada na odgovornim pozicijama. Metode realizacije nastave na studijskom programu su teorijski i praktičan rad, uz angažovanje kroz praksu i realne projekte, gde se podstiče kreiranje preduzetničkih projekata. Jedna od važnih aktivnosti kroz predmete na studijskom programu jeste realizacija projekata sa privrednim subjektima, čime studenti ulaze u proces postavke problema i njihovog kreativnog razrešavanja. Ovaj program pored osnovnih usko stručnih kompetencija, pruža studentima mogućnost izbora pedagoških predmeta, te i pedagoških izlaznih kompetencija u polju umetnosti, čime su u mogućnosti da se profesionalno ostvare u nastavnoj praksi.

    Savladavanjem nastave na modulima studijskog programa Vizuelne komunikacije na master akademskim studijama student stiče sledeće opšte sposobnosti: integrisanje novih znanja i novih informacija u pređašnja; sposobnost aktivnog slušanja i veštine proširene apstrakcije; analiza, sinteza i predviđanje rešenja i posledica; ovladavanje metodima, postupcima i procesima istraživanja; razvoj kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa; primena znanja u praksi; razvoj komunikacionih sposobnosti i spretnosti, kao i saradnja sa užim socijalnim i međunarodnim okruženjem; profesionalna etičnost; aktivna primena svih stečenih znanja; aktivno zauzima stav, preuzima odgovornost.

    Studenti koji diplomiraju na studijskom programu Vizuelne komunikacije na drugom stepenu studija nose akademski naziv Master primenjeni umetnik, a u dodatku diplome dodaje se naziv modula čime su definisane i usko specifične kompetencije.

    Na master akademskim studijama na studijskom programu Vizuelne komunikacije predviđen je završni rad.

    Izlazne kompetencije ovog studijskog programa jasno su definisane i uporedive sa potrebnim kompetencijama zanimanja na koje se odnose. Studenti koji završe master akademske studije u stanju su da samostalno vode projekte i budu na odgovornim pozicijama.

    Diplomirani studenti posao mogu pronaći u svim granama industrije vizuelnih komunikacija: dizajn agencijama i studijima, reklamnim agencijama, veb dizajn studijima, studijima za istraživanje korisničkog iskustva (UX dizajn) veb aplikacije, kompjuterske igre, specijalne efekte i virtualnu realnost, fotografskim studijima, studijima crtanih i animiranih filmova, izdavačkim i novinskim kućama, u obrazovnim institucijama poput srednjih, viših i visokih škola za primenjenu umetnost, kao i za samostalnu delatnost.

    Svršeni student, koji je tokom osnovnih i master studija ostvario najmanje 30 ESPB iz psiholoških, pedagoških i metodičkih predmeta i 6 ESPB bodova prakse  ima mogućnost da radi kao nastavnik u srednjoj školi, u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

    U svrhu oblikovanja kompletnog profesionalca, sposobnog za samostalni rad, kako na samostalnim projektima, tako i u okviru velikih kreativnih timova, sa težnjom da svi diplomci doprinesu boljem društvu i kvalitetnijem životu u zajednici. Očekuje se da diplomirani studenti ovog Fakulteta budu inicijatori pokretačkih kreativnih projekata koji imaju veliki impakt na društvo u celini.

  • Modul Animacija

    Student je osposobljen za poslove u sferi izrade kompleksnog 2D tradicionalnog i digitalnog animiranog filma poput kompleksnog animiranja figura i pozadine, režisera kratkog animiranog filma, reklamnih, obrazovnih i drugih kratkih formi, ali i u samostalnom delovanju u širokom polju umetnosti. Vladanjem digitalnim praksama dominiraju visoki likovni i estetski kvaliteti u realizaciji dela.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Grafički dizajn

    Na modulu Grafički dizajn master studenti se osposobljavaju da postanu dizajneri vizuelnog identiteta pojedinaca, kompanija, manifestacija, obučavaju se da usmeravaju interakciju različitih specijalnosti u okviru timova i budu art direktori, osposobljavaju da sarađuju na polju dizajna urbanog prostora u saradnji sa sociolozima, urbanistima, ekolozima i daju kreativna rešenja koja predstavljaju spoj brend strategije, moderne tehnologije, nauke i umetnosti.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Grafika i knjiga

    Student je stekao visoko specijalizovana akademska i stručna znanja i veštine primenjive za rad i rukovođenje složenijim poslovima u institucijama kulture, medijima, izdavačkim, marketinškim, promotivnim i dr. agencijama, poslovnim i  privrednim ustanovama, gde na društveno odgovoran način,  u skladu sa etičkim načelima, doprinosi  inovativnom razvoju u oblasti umetničke i primenjene grafike, unapređuje poslovanje i jača konkurentnost na tržištu. Samostalnom umetničkom praksom, putem grafičko-umetničkog stvaralaštva, istraživačkog interdisciplinarnog rada i izlagačke delatnosti, inicira i doprinosi razvoju društva u celini.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Digitalni grafički mediji

    Student je osposobljen za poslove u sferi kompleksnog digitalnog grafičkog oblikovanja poput digitalnog programiranja tipografskog pisma, digitalnog izdavaštva, radu na interaktivnim elementima u različitim poljima kompjuterske grafike, ali i u samostalnom delovanju u širokom polju umetnosti poput osmišljavanja i realizacije bibliofilskih i drugih umetničkih publiakcija. Vladanjem analognim i digitalnim praksama dominiraju visoki likovni i estetski kvaliteti u realizaciji dela.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Fotografija

    Student je osposobljen za poslove kreiranja kompleksnih fotografskih sadržaja u sferi studijske, kreativne i dokumentarne fotografije. Student je spreman da radi samostalno ili kao deo tima. Vladanje fotografskim jezikom studentu omogućava visoke estetske standarde, a savremen pristup fotografskom mediju mu pruža mogućnost da proizvodi radove koji prate aktuelne tendecije i tokove u fotografiji i umetnosti.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

Dizajn

  • Opis studijskog programa

  • Modul Industrijski dizajn

  • Modul Tekstil

  • Modul Unutrašnja arhitektura i dizajn nameštaja

    PROGRAM MODULA UNUTRAŠNJA ARHITEKTURA I DIZAJN NAMEŠTAJA-MAS postavljen je na dobrim osnovama višedecenijskog razvoja ovih oblasti dizajna na Fakultetu primenjenih umetnosti. Usklađen je sa najsavremenijim evropskim tokovima visokog obrazovanja i studentima pruža adekvatnu nadgradnju znanja stečenih tokom prethodnog ciklusa obrazovanja. Program je usmeren ka razvoju inovativnog, kreativnog i kritičkog razmišljanja, ka fleksibilnosti  i raznolikosti koji su neophodni za proces razumevanja novih koncepata u dizajnu i umetnosti, postavljanje strategija za razvijanje i primenu novih ideja i učešća u istraživačkim projektima. Pri formiranju programa se posebno vodilo računa o kompatibilnosti kurikuluma programa Dizajn-MAS sa strukturom master programa renomiranih inostranih škola, između ostalog i radi pružanja što većih mogućnosti za mobilnost. Uspešnim završetkom svojih master akademskih studija master dizajneri stiču kompetencije koje su na nivou inostranih škola, i imaju mogućnost kako za dalje školovanje tako i za zaposlenje, kao i svršeni studenti evropskih visokoškolskih ustanova.

    Svršeni student modula Unutrašnja arhitektura i dizajn nameštaja-MAS osposobljen je za: za kreativan arhitektonsko-dizajnerski i umetnički rad, samostalan i/ili timski, u cilju poboljšanja kvaliteta životno-radnog okruženja i opšte kulture življenja u savremenom društvenom kontekstu, usmeren ka širokom polju oblasti unutrašnje arhitekture, dizajna nameštaja, prostora i srodnih disciplina; za učešće, samostalno i odgovorno upravljanje i realizaciju projekata iz ovih oblasti dizajna, kao i na projektima koji su zasnovani na inovativnom samoiniciranom istraživanju ili na zajedničkim razvojnim interdisciplinarnim istraživanjima.

    Akademski naziv koji se stiče završetkom studija je Master dizajner (Mast. diz.) odnosno Master dizajner – Unutrašnja arhitektura i dizajn nameštaja

    Struktura programa modula Unutrašnja arhitektura i dizajn nameštaja

    KURIKULUM programa sadrži grupe obaveznih i izbornih predmeta. Određeni broj predmeta je zajednički na svim novim programima master studija Fakulteta: Psihologija umetnosti, Metodika likovnog vaspitanja i obrazovanja 1 i 2, Metodička praksa (ovi predmeti pripadaju psihološko-pedagoško-metodičkoj grupi predmeta), Savremena estetika 1 i 2, Marketing i menadžment u umetnosti 1 i 2. Studenti koji tokom osnovnih i master studija ukupno ostvare najmanje 30 ESPB iz psihološko-pedagoško-metodičkih predmeta i 6 ESPB bodova iz prakse imaju mogućnost  da rade kao nastavnici u srednjim školama, u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

    Posebnu, najbrojniju grupu predmeta čine predmeti iz oblasti unutrašnje arhitekture,  dizajna nameštaja i prostora  koji savremenim kurikulumima  unapređuju i šire teorijske i kreativne saznajne okvire u kompleksnoj oblasti modula i koji utiču na razvoj ličnih umetničkih, arhitektonsko-dizajnerskih znanja i veština budućih master dizajnera.

    Detaljni opisi svih predmeta:  Kurikulumi predmeta na prvoj godini

    Izborni studio UADN predstavlja skup izbornih predmeta uže umetničke oblasti na kojima se kroz tematska predavanja i odgovarajuće vežbe, praktičan rad i istraživanja razmatra projektantski proces u okviru unutrašnje arhitekture i dizajna nameštaja. Svi predmeti podjednako tretiraju obe discipline i drži ih više nastavnika. Svake školske godine se u okviru predmeta Izbornog studija UADN postavljaju aktuelne teme istraživanja.

    Više o projektnim zadacima/temama na izbornim predmetima grupe Izborni studio UADN u školskoj 2023/24. godini

    Uz predmete najuže struke, pozicionirane u okviru Izbornog studija UADN u prvom semestru su i dva glavna predmeta kojima studenti proširuju svoja arhitektonsko-dizajnerska znanja neophodna za rad u struci: Urbane prakse i Tipologija i razvoj regionalne arhitekture.

    U drugom semestru studija predmeti uže struke su obavezni predmeti Savremene prakse (UADN) i Master rad  (Master rad – Dizajn, SIR i Master rad – Dizajn, izrada i odbrana), kao i izborni predmet Eksperiment (UADN).

Konzervacija i restauracija

Primenjena umetnost

  • Opis studijskog programa

    Studijski program integrisanih akademskih studija Primenjena umetnost na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu je osmišljen i struktuiran prema dugogodišnjoj tradiciji umetničkog obrazovanja na matičnoj instituciji, savremenoj teoriji i praksi primenjenih umetnosti i odgovara potrebama tržišta rada. Profesionalno delovanje primenjenih umetnika povećava standarde i konkurentnost u privredi, kulturi i obrazovanju.

    Studijski program pripada obrazovno-umetničkom polju Umetnost i umetničkoj oblasti Primenjene umetnosti i dizajn. Program se sastoji od šest modula i to: Keramika, Primenjeno vajarstvo, Primenjeno slikarstvo, Savremeno odevanje, Scenografija i Scenski kostim.

    Akademski naziv koji se stiče završetkom studija je Master primenjeni umetnik, a skraćenica akademskog naziva je Mast. prim. umet.

    Bliža specifikacija stečenih stručnih kompetencija i dodeljene kvalifikacije/stručni naziv oblasti po modulima, definisana je u dodatku diplomi:

    1. Master primenjeni umetnik – Keramika;
    2. Master primenjeni umetnik – Primenjeno vajarstvo;
    3. Master primenjeni umetnik – Primenjeno slikarstvo;
    4. Master primenjeni umetnik – Savremeno odevanje;
    5. Master primenjeni umetnik – Scenografija;
    6. Master primenjeni umetnik – Scenski kostim.

     

    Svrha programa je formiranje savremene, kreativne, likovno i tehnički obrazovane, odgovorne, profesionalno specijalizovane ličnosti koja je kompetentna i kvalifikovna za stvaralački i umetnički rad u oblasti primenjenih umetnosti (marketing, industrija, obrazovanje, kultura, digitalne i kreativne industrije – filmska, modna, televizija i dr.). Cilj programa je da studenti steknu relevantna umetnička, naučna i tehničko-tehnološka znanja, da razviju lične, kreativne sposobnosti i veštine i da budu osposobljeni za profesionalni rad u specifičnim, užim oblastima  primenjenih umetnosti, za rad za potrebe tržišta, za profesionalnu praksu i za dalje školovanje.

    Studije, koje su integrisane u okviru osnovnih i master akademskih studija, traju 5 godina (10 semestara). Po završetku studija student ostvaruje najmanje 300 ESPB.

    Školska godina podeljena je na 2 semestra, svaki semestar ima po 15 radnih nedelja.

    1 ESPB iznosi 30 radnih sati studentskog opterećenja.

    Nastava se odvija kroz predavanja, vežbe, realizaciju praktičnih zadataka i umetničkih projekata, radionica, seminara, saradnje sa studentima drugih studijskih programa Fakulteta i drugih umetničkih fakulteta i stručne prakse u saradnji sa profesionalnim ustanovama kulture i umetnosti…

    Program obuhvata obavezne i izborne predmete. Moduli imaju zajedničku bazu obaveznih predmeta iz grupe umetničkih predmeta i društveno-humanističkih nauka i obavezne predmete modula karakterističnih za usmerenje, odnosno užu umetničku oblast. Izborni predmeti su definisani planom studijskog programa i smešteni su na izbornim pozicijama od prvog do desetog semestra studija. Omogućavaju studentima proširivanje znanja prema ličnim sklonostima i nova iskustva koja proizilaze iz zajedničkog rada sa studentima drugih studijskih programa ili modula.

    Studenti imaju mogućnost da biranjem izbornih predmeta iz psiholoških, pedagoških i metodičkih disciplina steknu 30 ESPB i 6 ESPB prakse u pedagoškim ustanovama.

    Studijskim programom je predviđen Završni rad. Završni rad je definisan po modulima i obuhvata sintezu teorijskih i praktičnih znanja neophodnih za rešavanje estetskih i funkcionalnih problema i pripremu studenta za profesionalni rad u okviru odabrane struke.

  • Modul Keramika

    Program modula Keramika u svojoj koncepciji pruža studentima obrazovanje za sva tri segmenta keramičke umetnosti: unikatnu (skulpturalnu) keramiku, posudnu keramiku (keramiku na kolu) i keramički dizajn.

    Cilj ovog sveobuhvatnog programa je stvaranje kompletne kreativne ličnosti i osposobljenost svakog student za za individualni i timski rad, u zanatsko-tehnološkom i u kreativnom smislu.

    U toku studija svaki student izučava tri osnovna stručno-umetnička predmeta: Unikatnu keramiku, Posudnu keramiku i Keramički dizajn. Najveći deo nastave je praktičnog karaktera i odvija se u radionicama uz stalne konsultacije svih učesnika u nastavi, dok se deo nastave iz predmeta keramički dizajn odvija u industrijama keramike.

    Ostali predmeti dopunjavaju ovaj program, u smislu opštih znanja, u stvaranju kompletne kreativne ličnosti svakog studenta.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Primenjeno vajarstvo

    Studije na modulu Primenjeno vajarstvo usklađene su sa umetničkim, tehničkim i
    humanističkim ciljevima. Kroz sticanje osnovnih teorijskih, likovnih i praktičnih
    znanja u umetnosti neophodnih za rešavanje estetskih, skulptorskih, prostornih i
    funkcionalnih problema, studenti su osposobljeni za profesionalni rad u okviru
    odabrane struke.
    Obimna i specifična likovna materija, na modulu Primenjeno vajarstvo, izučava se u
    tri oblasti:
    skulptura u prostoru i arhitekturi – skulptura koja koncepcijski i oblikovno čini
    integralni deo arhitekture, urbanih i slobodnih prostora;
    memorijalna skulptura – skulptura memorijalnog obeležavanja istorijskih zbivanja i
    ličnosti – od najjednostavnijih skulptorskih oblika do složenijih spomeničkih i
    prostornih zahvata u ovoj oblasti i
    sitna plastika i medaljerstvo – oblikovanje medalja, plaketa, novca, nakita, suvenira i
    drugih upotrebnih predmeta.
    Nastavni proces obuhvata idejna rešenja, studije, projektnu dokumentaciju i realizaciju
    u materijalu.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Primenjeno slikarstvo

    Nastavni program modula Primenjeno slikarstvo obrazuje studente za profesionalni rad u oblasti zidnog slikarstva (freska, mozaik, vitraž, tapiserija).

    Cilj obrazovanja studenata je priprema za samostalan umetnički rad u oblastima zidnog slikarstva, za rad u nastavi u srednjim i višim umetničkim školama i za rad u ostalim obrazovnim i visokoškolskim ustanovama.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Savremeno odevanje

  • Modul Scenografija

    Osnivač i prvi profesor na odseku scenografija bio je slikar i scenograf Milenko
    Šerban (1948–1970) koji je u početku vodio nastavu slikanja i scenografije. Kasnije,
    razvojem filma i televizije, dolazi scenograf Živorad Kukić (1965–2000). Odlaskom
    Milenka Šerbana u penziju, nastavu slikanja preuzima slikar Miodrag Vujačić Mirski
    (1973–1983) sve do njegovog prelaska na odsek Zidnog slikarstva. Na njegovo mesto dolazi
    slikarka Danka Dokić Nikolić (1973– ?). Njenim odlaskom, na predmetu Slikanje,
    smenjuju se profesori Ratko Lalić, Slobodan Đuričković, Siniša Žikić i Miodrag
    Dragutinović. Pozorišnu scenografiju preuzima scenograf Dragomir Petrović
    (1972–2009). Na drugu godinu studija uvodi se predmet Osnovi scenografije koji vodi
    scenograf Jasna Dragović (1988). Isti predmet preuzeće docent Ninoslava Vićentić
    (2007). Odlaskom Živorada Kukića u penziju, predmet Filmska i TV scenografija
    preuzima Jasna Dragović (2000) a na predmet Pozorišna scenografija dolazi scenograf
    Geroslav Zarić (2000). Godine 2001. osniva se maketarska radionica koju vodi scenograf
    Todor Lalicki.
    Danas, na modulu Scenografija, nastavu vode vanredni profesori dr um. Ninoslava
    Vićentić i mr Vesna Popović, docenti dr um. Milica Bajić Đurov i dr um. Jelena Sopić
    i samostalni stručni saradnik Željko Rudić.
    Cilj nastave na modulu je da obezbedi najviši nivo stručno-umetničkog obrazovanja u
    oblasti scenografije. Budući diplomirani scenograf je u stanju da stručno i
    kompetentno obavlja svoj kreativni posao koji se sastoji iz: projektovanja scenografije
    za pozorište (scena kutija), kao i za alternativne scenske prostore; scenografije za
    film (izbor, adaptacija i gradnja objekata) i sve vrste televizijskih projekata.
    Likovno obarzovanje studenti stiču kroz časove crtanja i slikanja od prve do treće
    godine studija. Scenografiju savlađuju od prve do pete godine studija kroz časove
    projektovanja i prakse van fakulteta. Stalnom saradnjom sa Fakultetom dramskih
    umetnosti i njihovim studentima režije na zajedničkim projektima, potpuno se formira
    ličnost budućeg scenografa.
    U grupu predmeta, koji neposredno obrazuju stručno-umetnički profil scenografa,
    spadaju: Istorija pozorišta, Stilska i unutrašnja arhitektura, Kostimografija,
    Slikarske tehnike, Crtanje i slikanje, Pozorišna scenografija i Filmska i TV
    scenografija.

    Struktura studijskog programa

    Kurikulumi predmeta

  • Modul Scenski kostim

back to top