Zahtev za povlačenje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji

NS

Nastavno umetničko naučno veće Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu zahteva da se iz skupštinske procedure trajno povuku sledeći predlozi zakona:

 

  1. Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji (https://www.srbija.gov.rs/extfile/sr/852430/pz_IDZ_planiranje_izgradnja_055_cyr.zip); i
  2. Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim postupcima radi  realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO BELGRADE 2027 (https://www.srbija.gov.rs/extfile/sr/852469/pz_pos_postupci_EXPO_BG_2027_055_cyr.zip).

Obrazloženje:

Izmene Zakona o planiranju i izgradnji koje je Vlada RS usvojila na 55. sednici održanoj 16.01.2025. godine i podnela Narodnoj skupštini na usvajanje, a koje se odnose na ukidanje pribavljanja mišljenja Zavoda za zaštitu spomenika kulture o potrebi izrade Studije zaštite nepokretnih kulturnih dobara, odnosno potpuno ukidanje potrebe za izradom Studije zaštite nepokretnih kulturnih dobara (čl. 46, st. 11), dodavanjem stava 10 u kome se za objekte za koje je Vlada utvrdila da su projekti za izgradnju objekata od značaja, odnosno od posebnog značaja za Republiku Srbiju pribavljaju se samo uslovi organa nadležnog za poslove zaštite nepokretnih kulturnih dobara, predstavljaju grubo ukidanje pravnih mehanizama za očuvanje kulturnog nasleđa. Uvođenjem stava 10 nedvosmisleno se daje legitimitet i prednost razvojnim politikama velikih razmera – investicionim i infrastrukturnim razvojnim projektima, koji po prirodi svojih aktivnosti predstavljaju veliku pretnju i mogu doneti nenadoknadive posledice i ugrožavanje vrednosti nepokretnih kulturnih dobara i njihove okoline, odnosno kulturnog nasleđa u celini.

Imajući u vidu sve veću ugroženost kulturnog nasleđa od razvojnih projekata „od posebnog značaja za Republiku Srbiju“, kao što je i EXPO BELGRADE 2027.,  izrada Studije zaštite predstavlja prvu liniju odbrane kulturnog nasleđa. Ona omogućava blagovremeno delovanje kroz planska dokumenta i predupređuje negativne posledice i rizike koji mogu ugroziti kulturno nasleđe.

Ignorisanje ustanova za zaštitu spomenika kulture i mišljenja stručnjaka, kao i izostavljanje javnih rasprava i informisanja stručne i šire javnosti o ključnim izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, predstavlja čin poricanja sopstvenih institucija.

Kao akademska institucija koja obrazuje umetnike svih pravaca primenjene umetnosti, između ostalih i konzervatore-restauratore, izražavamo zabrinutost ovakvim delovanjem Vlade Republike Srbije s obzirom da je očigledno tendenciozno prilagođavanje zakonskih procedura uvod u urušavanje cele službe zaštite i njeno gašenje, što dovodi u pitanje i potrebu za obrazovanjem kadrova koji bi se time profesionalno bavili, a obrazuju se i na našem fakultetu već 50 godina. Ovakav predlog izmena zakona bez prethodno organizovane javne rasprave i informisanja stručne i šire javnosti kao posledicu može imati efekat koji vodi potpunom ukidanju službe zaštite, a samim tim i obrazovnog sistema koji je podupire. Treba napomenuti i da predlog zakona sa ovakvim izmenama koje je predložila skupštini na usvajanje Vlada Republike Srbije ugrožava jedno od osnovnih ljudskih prava, prava čoveka na kulturno nasleđe.

Vlada Republike Srbije je na 55. sednici održanoj 16. 1. 2025. godine usvojila pomenute predloge zakona bez prethodno organizovane javne rasprave i informisanja stručne i šire javnosti. Ovakvim pristupom minimizuje se i ignoriše značaj stručnog mišljenja i transparentnosti u procesu donošenja važnih odluka i zakonskih akata, što je posebno neprihvatljivo imajući u vidu značaj predloženih zakona, čiji predlozi zahtevaju detaljnu analizu i široku javnu i stručnu raspravu, kao i potencijalnu štetu koja bi nastala njihovim usvajanjem.

Ujedno pozivamo poslanike Narodne Skupštine Republike Srbije da uzmu u obzir navedene činjenice i ne prihvate predloge pomenutih zakona ukoliko ne budu povučeni iz procedure.

 

U Beogradu 25.02.2025. godine

PRILOZI

Zahtev za povlačenje Predloga zakona

pdf
back to top