Фестивал ФотоFutura: Предавање Оље Тријашки

1 scaled

Предавање Оље Тријашке Стефановић, визуелне уметнице, фотографкиње и ванредне професорке на Академији ликовних уметности и дизајна у Братислави, Словачка, састојаће се из два дела. Први део ће бити посвећен њеним најновијим истраживачким уметничким праксама, док ће се други део бавити актуелном улогом визуелног приповедања, значајем фото-књига и начинима „читања” слика и причања прича кроз фотографију. Предавање ће се одржати на енглеском језику, а након предавања уследиће пројекција уметничких радова.

  1. део

Курирање себе: Архиви и уметничке истраживачке праксе је предавање које се фокусира се на најновије уметничко истраживање ове уметнице, где рад са породичним архивом користи као примарну методу и алат. У последњих неколико година, њено дуготрајно интердисциплинарно визуелно истраживање бави се сећањем, памћењем, заборављањем и присуством прошлости. Рад са породичним и званичним архивама отворио је важна питања о улози архива у савременим уметничким истраживачким праксама.

У претходним изложбама Оље Тријашки и пројектима књига, она се фокусирала на историјски, политички и културни контекст бивше Југославије, као и на последице грађанског рата деведесетих. Користећи архиве као методу, бавила се кључним питањима идентитета, колективне трауме и трајног присуства прошлости кроз фотографије и пројекције напуштених споменика, меморијалних пејзажа и пропале архитектуре Југославије. Кроз овај рад истраживала је појмове „памћење” и „заборављање” у контексту распада Југославије, заједно са сопственим сећањима и личном историјом.

У свом најновијем визуелном истраживању, Оља Тријашки је наставила да се бави личном и колективном траумом, фокусирајући се на сећање, памћење, заборављање и присуство прошлости, овог пута у контексту периода првог Хладног рата, са посебним освртом на Покрет несврстаних.

  1. део

О фото-књигама – Слика и наратив

Предавање ће се фокусирати на креирање књига, визуелно приповедање и зашто је креирање фото-књиге данас релевантно. Заједно ћемо разговарати о важности визуелне драматургије, улози импровизације у приповедању, раду са грешкама и ефикасном комбиновању слика у формату фото-књиге. Предавање ће отворити дискусију о актуелној улози визуелног приповедања, значају фото-књига и како „читати” слике како бисте испричали своју причу кроз фотографију.

Оља Тријашка Стефановић је добитница Фулбрајтове стипендије за 2022–2023. годину, током које је на Parsons School of Design / The New School у Њујорку спроводила визуелно истраживање везано за Хладни рат. Визуелна је уметница и фотографкиња рођена у Новом Саду, у бившој Југославији. Ванредна је професорка на Академији ликовних уметности и дизајна (АФАД) у Братислави, где води Студио за фотографију и критичку праксу и тренутно је начелница Одељења за фотографију и нове медије. Многи њени претходни изложбени пројекти фокусирани су на историјски, политички и културни контекст бивше Југославије. Поред ове теме, у свом визуелном истраживању показује посебан интерес за простор, историју и архитектуру источне Европе.

Редовно излаже у Словачкој и иностранству и освојила је бројне награде за своје уметничке радове; 2010. године била је финалиста награде 333 у Националној галерији у Прагу, а 2015. године проглашена је фотографом године у Словачкој. Њена најновија ауторска књига „Братство и јединство” представљена је у Словачкој, Њујорку, Сан Франциску, Бечу и Љубљани. Њени радови су део сталних колекција Словачке националне галерије у Братислави и Градске галерије у Нитрама, Словачка. Живи и ради у Братислави, Словачка.

back to top