Festival FotoFutura: Predavanje Olje Trijaški

1 scaled

Predavanje Olje Trijaške Stefanović, vizuelne umetnice, fotografkinje i vanredne profesorke na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna u Bratislavi, Slovačka, sastojaće se iz dva dela. Prvi deo će biti posvećen njenim najnovijim istraživačkim umetničkim praksama, dok će se drugi deo baviti aktuelnom ulogom vizuelnog pripovedanja, značajem foto-knjiga i načinima „čitanja” slika i pričanja priča kroz fotografiju. Predavanje će se održati na engleskom jeziku, a nakon predavanja uslediće projekcija umetničkih radova.

  1. deo

Kuriranje sebe: Arhivi i umetničke istraživačke prakse je predavanje koje se fokusira se na najnovije umetničko istraživanje ove umetnice, gde rad sa porodičnim arhivom koristi kao primarnu metodu i alat. U poslednjih nekoliko godina, njeno dugotrajno interdisciplinarno vizuelno istraživanje bavi se sećanjem, pamćenjem, zaboravljanjem i prisustvom prošlosti. Rad sa porodičnim i zvaničnim arhivama otvorio je važna pitanja o ulozi arhiva u savremenim umetničkim istraživačkim praksama.

U prethodnim izložbama Olje Trijaški i projektima knjiga, ona se fokusirala na istorijski, politički i kulturni kontekst bivše Jugoslavije, kao i na posledice građanskog rata devedesetih. Koristeći arhive kao metodu, bavila se ključnim pitanjima identiteta, kolektivne traume i trajnog prisustva prošlosti kroz fotografije i projekcije napuštenih spomenika, memorijalnih pejzaža i propale arhitekture Jugoslavije. Kroz ovaj rad istraživala je pojmove „pamćenje” i „zaboravljanje” u kontekstu raspada Jugoslavije, zajedno sa sopstvenim sećanjima i ličnom istorijom.

U svom najnovijem vizuelnom istraživanju, Olja Trijaški je nastavila da se bavi ličnom i kolektivnom traumom, fokusirajući se na sećanje, pamćenje, zaboravljanje i prisustvo prošlosti, ovog puta u kontekstu perioda prvog Hladnog rata, sa posebnim osvrtom na Pokret nesvrstanih.

  1. deo

O foto-knjigama – Slika i narativ

Predavanje će se fokusirati na kreiranje knjiga, vizuelno pripovedanje i zašto je kreiranje foto-knjige danas relevantno. Zajedno ćemo razgovarati o važnosti vizuelne dramaturgije, ulozi improvizacije u pripovedanju, radu sa greškama i efikasnom kombinovanju slika u formatu foto-knjige. Predavanje će otvoriti diskusiju o aktuelnoj ulozi vizuelnog pripovedanja, značaju foto-knjiga i kako „čitati” slike kako biste ispričali svoju priču kroz fotografiju.

Olja Trijaška Stefanović je dobitnica Fulbrajtove stipendije za 2022–2023. godinu, tokom koje je na Parsons School of Design / The New School u Njujorku sprovodila vizuelno istraživanje vezano za Hladni rat. Vizuelna je umetnica i fotografkinja rođena u Novom Sadu, u bivšoj Jugoslaviji. Vanredna je profesorka na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna (AFAD) u Bratislavi, gde vodi Studio za fotografiju i kritičku praksu i trenutno je načelnica Odeljenja za fotografiju i nove medije. Mnogi njeni prethodni izložbeni projekti fokusirani su na istorijski, politički i kulturni kontekst bivše Jugoslavije. Pored ove teme, u svom vizuelnom istraživanju pokazuje poseban interes za prostor, istoriju i arhitekturu istočne Evrope.

Redovno izlaže u Slovačkoj i inostranstvu i osvojila je brojne nagrade za svoje umetničke radove; 2010. godine bila je finalista nagrade 333 u Nacionalnoj galeriji u Pragu, a 2015. godine proglašena je fotografom godine u Slovačkoj. Njena najnovija autorska knjiga „Bratstvo i jedinstvo” predstavljena je u Slovačkoj, Njujorku, San Francisku, Beču i Ljubljani. Njeni radovi su deo stalnih kolekcija Slovačke nacionalne galerije u Bratislavi i Gradske galerije u Nitrama, Slovačka. Živi i radi u Bratislavi, Slovačka.

back to top