Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu izražava zabrinutost i oštro osuđuje vanzakonski akt brisanja Kompleksa zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane arhitekte Nikole Dobrovića u Beogradu iz Registra zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara i izuzimanje parcela na kojoj se nalazi ovaj kompleks iz zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine uz Ulicu kneza Miloša u Beogradu.
Ovakav je slučaj presedan u zaštiti kulturnog nasleđa, a posledice mogu biti izuzetno teške i dalekosežne. Na to je jednoglasno ukazala stručna služba, krovne institucije zaštite kulturnog nasleđa, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture kao i mnogobrojne druge institucije i strukovna udruženja u zemlji i van nje, a koja su relevantna po pitanju zaštite kulturnog i istorijskog nasleđa. Ovakav stav stručne javnosti pokazuje da su profesionalni integritet i solidarnost vrednosti koje uprkos pritiscima opstaju i brane javni interes, vladavinu prava i profesionalno dostojanstvo. Činom brisanja zgrade Generalštaba sa spiska spomenika kulture Republike Srbije vrši se direktna revizija kolektivnog sećanja.
Fakultet primenjenih umetnosti kao jedinstvena institucija obrazovanja u regionu priključuje se apelu upućenom Vladi Republike Srbije, koja je osnivač institucija zaštite i obrazovanja i donosilac zakona o zaštiti kulturnog nasleđa, da razmotri i hitno poništi odluku o brisanju Kompleksa zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane arhitekte Nikole Dobrovića u Beogradu iz Registra zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara i izuzimanje parcela na kojoj se nalazi ovaj kompleks iz zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine uz Ulicu kneza Miloša u Beogradu. Kao akademska institucija koja obrazuje umetnike svih oblasti primenjene umetnosti, između ostalih i konzervatore-restauratore, izražavamo zabrinutost ovakvim delovanjem Vlade Republike Srbije s obzirom da je očigledno zaobilaženje zakonskih procedura uvod u urušavanje cele službe zaštite i njeno gašenje, što dovodi u pitanje i potrebu za obrazovanjem kadrova koji bi se time profesionalno bavili, a obrazuju se i na našem fakultetu već 50 godina. Ovakav potez, učinjen u potpunosti van zakonskih i profesionalnih okvira kao posledicu može imati domino efekat koji vodi potpunom ukidanju sistema zaštite, a samim tim i obrazovnog sistema koji ga podupire. Treba napomenuti i da je ovakva odluka Vlade Republike Srbije i ugrožavanje jednog od osnovnih ljudskih prava, prava čoveka na kulturno nasleđe. Kakva se poruka šalje ovim aktom mladim umetnicima i stručnjacima koji se obrazuju na Fakultetu primenjenih umetnosti i srodnim fakultetima? Šta će biti sa njihovim umetničkim delima kada se na ovakav način, neumoljivom voljom investitora, kršenjem ustava Republike Srbije, van svake zakonske legislative, uništava kategorisani spomenik kulture, delo jednog akademika, profesora, međunarodno proslavljenog i priznatog arhitekte kao što je Nikola Dobrović? Kakva sudbina čeka ostale kategorisane spomenike kulture i naše kulturno istorijsko nasleđe uopšte? Hoće li uskoro investitori usmeriti svoj interes prema Studenici, Mileševi, ili nekom arheološkom nalazištu, koji po zakonu uživaju nivo zaštite kao Dobrovićev Generalštab? Važno je naglasiti i da se pomenuti objekat, osim svojim imanentnim likovnim vrednostima, odlikuje i istorijskom svedočanstvenošću, bivajući javni podsetnik teških istorijskih trenutaka kroz koje je naš narod prošao. Odlukom o brisanju svojstava kulturnog dobra doveden je u pitanje smisao i svrha Zakona o kulturnom nasleđu i odgovarajući stavovi Ustava Republike Srbije, a potpisi države Srbije kojim su usvojene i prihvaćene međunarodne konvencije i dokumenta koje se odnose na kulturu, odnosno zaštitu nasleđa su devalvirani i obesmišljeni. Posledice ovakvog delovanja su nesagledive na više nivoa.
Kao akademska zajednica sastavljena od stručnjaka različitih profila među kojima su između ostalog i arhitekte, konzervatori restauratori, slikari i drugi, dajemo punu podršku i izražavamo solidarnost sa stručnjacima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture koji su trenutno izloženi zlonamernim pritiscima jer svoj posao obavljaju stručno i profesionalno, uz poštovanje zakona Republike Srbije i najviših standarda struke. Podsećamo da je u redu stručnjaka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, koji su pokazali profesionalni integritet i visoki nivo svesti o očuvanju kulturnog nasleđa i veliki broj bivših studenata Fakulteta primenjenih umetnosti sa različitih katedri. Ista je situacija i u drugim zavodima, muzejima i institucijama koje se bave zaštitom kulturno istorijskog nasleđa što nedvosmisleno pokazuje neraskidivu vezu Fakulteta primenjenih umetnosti i mreže službe zaštite a u ovom slučaju dovodi u pitanje svrhu postojanja zakona o zaštiti kulturnih dobara kao i smisao obrazovanja profesionalnih kadrova.
Uzevši sve u obzir apelujemo na Vladu Republike Srbije da se hitnim postupkom ukine odluka o uklanjanju zaštite sa Dobrovićevog Generalštaba i prostorno istorijske celine koja ga okružuje, kao i da prestanu zlonamerni i neprimereni pritisci na zaposlene u institucijama kulture i zaštite koji su profesionalno i savesno ukazali na neustavnost i nezakonitost postupka brisanja kulturnog dobra iz registra kulturnih dobara Republike Srbije.