Фестивал европског анимираног филма Балканима

Plakat21 A4 scaled

Фестивал европског анимираног филма Балканима почиње петог октобра у 20 часова у Дому културе Студентски град и траје пет дана. Свечано затварање планирано је за суботу у 20 часова када ће бити приказани сви победнички фимови и проглашене награде.

На овом фестивалу биће приказани и сви радови студената настали на предметима модула Анимација на Факултету примењених уметности.

Ово је осамнаесто изадње фестивала, а своје пунолетство Балканима ће прославити повратком у биоскопску салу! Читав фестивалски програм одвијаће се уживо у простору ДКСГ-а, уз обавезно поштовање свих прописаних епидемиолошких мера.

Фестивал започиње отварањем изложбе и пројекцијом филмова: BENDITO MACHINE: ВРЕМЕ ЗА ЧАЈ, ВРЕМЕ ЗА РАТ. Након изложбе биће приказан први Такмичарски програм у великој Сали Дома културе Студентски град.

Публика ће на овогодишњој Балканими имати прилику да погледа преко 130 краткометражних анимираних филмова из 27 земаља: Мађарске, Француске, Румуније, Велике Британије, Белгије, Данске, Грчке, Немачке, Русије, Белорусије, Норвешке, Израела, Кипра, Босне и Херцеговине, Естоније, Србије, Пољске, Аустрије, Чешке, Италије, Словачке, Словеније, Шпаније, Хрватске, Турске, Португала и Швајцарске. Међу неким од чувених имена ауторске анимације на програму фестивала ће се наћи филмови Шпеле Чадеж, Симоне Масија, Марте Пајек, Џорџа Швицгебела и других.

Филмови су распоређени у више целина: Главни такмичарски програм, Такмичарски програм студентског анимираног филма, Такмичарски програм српске анимације и један програм који представља преглед најновије балканске продукције анимације – Балканима панорама. За дечју публику, ове године, припремили смо два програма анимираних филмова, и то за узраст до седам година, и други програм за узраст од 7 година па на даље. Такмичарски програм филмова за децу 1 и 2 конципирани су тако да најмлађој публици представе сву разноврсност европских кинематографија и анимацијских техника: класична цртежна анимација, колаж, лутке, пластелин, компјутерске 3D технологије, сликање по стаклу и др.

С великом радошћу најављујемо и овогодишњу домаћу продукцију: Првог дана фестивала биће приказан нови филм Живети у причи илустратора, стрип цртача и редитеља анимираних филмова Алексе Гајића. Током другог и трећег дана биће приказани нови филмови Линије Ивана Стојковића и Велики робот Војина Васовића. Филм Очева проклета камера! редитеља Милоша Томића наћи ће се на програму четвртог дана фестивала. Поред тога, биће приказано чак девет студентских дипломских и мастер филмова са Факултета примењених уметности, и један студентски анимирани филм са Новосадске академије уметности. Пројекција Такмичарског програма српске анимације заказана је за суботу (09.10.2021.) у 18х, а пре тога у 14х, у простору кафеа Бистро, биће одржано представљање домаћих аутора и разговор са њима, Такође биће представљен и Анимонд – први домаћи фонд за финансирање анимираних пројеката свих жанрова и техника.
У оквиру пратећег програма публика ће у среду (06.10.2021.) моћи да присуствује предавању и пројекцији филмова под називом Покретне слике поезије и отпора забораву / Симоне Маси, које ће одржати Андријана Ружић, историчарка анимације из Милана. Кратко упознавање са Нађом Андрашев, награђиваном ауторком анимираних филмова из Мађарске, биће одржано у четвртак (07.10.2021.). У петак (08.10.2021.) програмом филмова О путовањима, питањима срца и периферијама, биће представљен фестивал Tricky Women. Са публиком ће разговарати Сузи Јиркуф, која ће презентовати аустријски фестивал, посвећен женској анимацији. У петак (08.10.2021.) Славе Лукаров суоснивач Супертоон-а представиће овај фестивал из Хрватске, кроз Програм анимираних видео спотова. Предавање Милена Алемпијевића, уметничког директора фестивала Аниманима из Чачка, биће одржано у суботу (09.10.2021.) под називом КОМУНИКАЦИЈА, УМНОЖАВАЊЕ, ПОНИШТАВАЊЕСавремни свет и језик анимације.

Чланови овогодишњег жирја за главни такмичарски програм су Нађа Андрашев ауторка анимираних филмова из Мађарске, Андријана Ружић историчарка анимације из Италије и Славе Лукаров суоснивач фестивала Супертоон из Хрватске. У жирију студентског програма су Ката Гугић млада ауторка анимираних филмова из Хрватске, Милош Ивановић продуцент анимираних филмова из Србије и Моника Ланг илустраторка и графички дизајнер из Србије. Жири дечјег програма су полазници школе анимираног филма из Дечјег културног центра Београд.

Због појачаних мера безбедности фестивалски програм ове године неће укључивати већину пратећих активности попут радионица и презентација које подразумевају окупљање и контакт великог броја људи.
Комплетну сатницу фестивала можете погледати на сајту http://www.balkanima.org/ и на званичној фејсбук страници https://www.facebook.com/balkanima/..

Улаз на све програме је слободан!

Главни покровитељи овогодишњег фестивала су Министарство културе и информисања Републике Србије, Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Филмски центар Србије и Аустријски културни форум из Београда.

Фестивал Балканима је основан 2004. године, у Дому културе „Студентски град” на иницијативу проф. Николе Мајдака (1927–2013), првог уметничког директора фестивала.

Мисија Балканиме је подршка и промоција ауторског анимираног филма, домаће продукције и продукције региона, сарадње и размене програма у региону и са европским центрима, и обука младих аутора и студената у току активних радионица у фестивалском програму. Фестивал је такмичарског карактера.

Plakat21 A4 scaled 08 Utorak uvece 01 Vrba