Лажетéе – изложба завршних радова студената III године на предмету Типографија 2022/23

lazetee email

Лажетéе

Завршни радови студената III године на предмету Типографија

[Факултет примењених уметности у Београду • 2022/23]

Галерија Дома културе Студентски град

16/11 – 02/12/2023

Отварање: четвртак, 16/11/2023 у 19.00 часова

Универзитет уметности у Београду

Факултет примењених уметности

Типографија 2022/23.

доцент Андреј Долинка

Студенти III године основних академских студија на модулима:

Анимација • Фотографија

Графички дизајн • Графика и књига

Огњен Бошковић • Јана Чолак • Андријана Ћатић • Ања Димитријевић •

Марко Дрезгић • Јелисавета Ђокић • Ања Говедарица • Анђелија Јањић •

Богдан Јовановић • Катарина Јурчевић • Катарина Капланец •

Ана Комосар • Ива Малишић • Василије Милошевић • Андреа Нарсуди •

Александра Новаковић • Емилија Парезановић • Мина Пауновић •

Милица Павловић • Антонина Пекић • Лана Петрић • Ана Петровић •

Александра Плавшић • Тамара Поповић • Ивана Рајић • Јована Рашевић •

Марта Станојловић • Анастасија Сташић • Александар Степановић •

Нела Шуица • Ива Тасић • Нађа Тишма • Невена Томић • Татиана Велимировић

+++ доцент Андреј Долинка

Задатак за завршни пројекат студената III године Факултета примењених уметности у Београду на предмету Типографија био је реализација кратког филма, методолошки и сижејно смештеног у универзум постављен филмом Криса Маркера (Chris Marker) La jetée (1964).

Студенти су формирали девет радних група. Пројекте су реализовали у фазама: формирања и именовања група; рада на синопсису, сценарију и сториборду; снимања и монтаже. Поред самог филма, задатак је захтевао и израду разних (типографских) предмета: логотипова група, меморандума с предлозима пројеката, најавним лифлетима и филмским плакатима.

Циљ пројекта био је истраживање односа статичне и кинетичке типографије са фотографском и филмском сликом.

Како се не ради о студентима филма, односно драмских уметности, свесно смо предузимали кораке засноване на ентузијазму и аматеризму. Међутим, познато је колико су у историји кинематографије, не понајмање на нашим просторима, били важни филмови произведени управо у таквим условима. У садашњој технолошкој и политичко-економској ери која омогућава и диктира масовну употребу уређаја за бележење и дистрибуцију слика, производња фотографија и мувија је свеприсутна свакодневна пракса. С тим на уму, бацили смо се на производњу.

Захваљујемо се Николи Лукићу на помоћи.

Пратећи програм

Разговор о филму La jetée (1962) Криса Маркера

Учествују:

Бранислав Димитријевић – професор на Високој школи за ликовну и примењену уметност

Андреј Долинка – доцент (Факултет примењених уметности у Београду)

Маида Груден – уредница ликовног програма Дома културе Студентски град

Учесници изложбе Лажетéе – студенти IV године ФПУ

Dom kulture Studentski grad • Studio 28

Četvrtak, 23/11/2023 • 19.00 časova

La jetée (Пристаниште, 1962, c-b, 28’)  је кратки научнофантастични играни филм Криса Маркера (Chris Marker), конструисан готово у потпуности од статичних слика. Парижани који су преживели нуклеарно разарање у III светском рату заточени су у подземним просторијама палате Шајо. Пошто је површина Земље контаминирана радијацијом, окупатор експериментише с путовањем кроз време. У тој димензији можда се налази спас за преживеле.

Крис Маркер (1921–2012) је био француски писац, фотограф, редитељ документарних филмова, мултимедијални уметник и аутор филмских есеја. Његови најпознатији филмови су: Пристаниште (La jetée, 1962), Le fond de l’air est rouge (1977) и Sans soleil (1983). Маркер је био близак ауторима који су чинили огранак француског Новог таласа познат и као Лева обала, као што су: Алан Рене(Alain Resnais), Ањес Варда (Agnès Varda) и Жак Деми (Jacques Demy).

Разговор се реализује у сарадњи ликовне редакције ДКСГ и Архива алтернативног филма и видеа – АФЦ ДКСГ.